Turistické informace

Stachy
Šumavská obec Stachy se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. Najdete ji asi třicet kilometrů západně od Prachatic a dvanáct kilometrů severozápadně od města Vimperk. Ke dni 1. 1. 2015 zde žilo 1173 obyvatel. Podhorská obec ve střední části Šumavy. Rozkládá se v široké kotlině, odkud se krajina zvedá až k tisícimetrovým vrcholům Churáňova, Popelné a Javorníka. Obec je vzdálená přibližně 14 km od německých hranic.


Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Vimperk. Obec Stachy se dále dělí na tři části, konkrétně to jsou: Jaroškov, Stachy a Úbislav. Stachy jsou územně velmi rozsáhlou obcí, což je také důsledek osídlení a územního uspořádání v minulosti. Najdeme zde osady Jaroškov, Šebestov, Úbislav, Jáchymov, Krousov, Michalov, Kůsov, Říhov, Zadov, Jirkalov, Bláhov.
Stachy leží v průměrné výšce 738 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 2817 ha, z toho orná půda zabírá pouze třináct procent. Lesy rostou asi na jedné polovině katastrálního výměru obce. Značnou část katastrální výměry tvoří trvalé travní porosty.
Na území obce leží lyžařský areál Zadov - Churáňov – jedno ze dvou největších středisek zimních sportů v Jihočeském kraji.

Základní informace o obci Stachy:

Počet občanů ČR v obci k 1.1.2015:   1157
Trvale žijící cizinci:   16
Průměrný věk obyvatel:   44,4 let
Katastrální výměra:   2817 ha
Zákl. územní jednotka:   550515

 

Části obce:
Stachy (Bláhov, Chalupy, Churáňov-samoty, Jirkalov, Krousov, Kůsov, Lesní Chalupy, Michalov, Říhov, Stachy, Šebestov, Zadov)
Jaroškov
Úbislav (Kundratec, Úbislav)

 

Web kamery

 

Webkamera Radnice Stachy 

Webkamera Stachy 

Webkamera ČHMÚ - Meterologická stanice Churáňov

Geoportál GEPRO

geoportal banner